Hogyan szabaduljunk meg a poratkáktól?
Hogyan szabaduljunk meg a poratkáktól?
A poratkáknak egészségkárosító hatásuk lehet
A poratkák a lakások igen sok pontján meg tudnak bújni, és nagyon körültekintő gondossággal kell eljárni velük szemben, hogy végleg megszabadulhassunk tőlük. A családok jólléte szempontjából elengedhetetlen a rendszeres takarítás, mert ezek a szemmel nem látható „lények” higiéniai beavatkozásunk nélkül, súlyosan károsíthatják, elsősorban a rájuk érzékenységet mutató személyek egészséget.
Hol telepszenek meg leggyakrabban a poratkák?
- Kedvelt telephelyük:
- az ágyak rugózata,
- matracok,
- paplanok,
- párnák,
- bútorok párnázata, kárpitja,
- szőnyegek,
- függönyök.
Milyen tüneteket idézhet elő a poratka?
Az allergiás érzékenységet mutatóknál megjelenő tüneteket követően légzési nehézséget okozó, akár asztmába is átcsapó allergiás reakciók lángolhatnak fel. Az atka ürüléke, illetve elhullt teste váltja ki leginkább a szimptómákat: a prüszkölést, köhögést, könnyezést, az orr eldugulását, a felső légúti problémákat, illetve az ekcémát. Célszerű ilyenkor allergológus-immunológust felkeresni annak eldöntésére, hogy fennáll-e az atka-allergia. Ha ez igazolódik, a legoptimálisabb választás az immunterápia lehet.
Hogy szabaduljunk meg tehát az atkáktól?
- Szerezzünk be olyan atka ellen kapható, matracra, ágy rugózatára erősíthető huzatot, ami hatékonyan állíthat korlátot a testfelületünk és az atka közé.
- Használjunk bútorainkra úgynevezett hypoallergén védőhuzatokat.
- Cseréljük le gyakran az ágyneműt!
- Az ágyneműket mossuk forró vízben, és a mosószer mellé tegyünk kifejezetten az atkák ellen kifejlesztett adalékanyagot.
- Mossuk gyakran a leterített szőnyegeinket! Érdemes heti egy alkalommal speciális HEPA szűrővel ellátott porszívóval alaposan kitisztítani a padlószőnyegeinket is. Tapasztalatok szerint a magas hőfokú gőzölés is segíthet kiirtani az atkákat a szőnyegekből.
- Semmiképpen ne legyenek plüssállatok az ágyban – különösen az allergiára hajlamos kisgyerekeknél! Ezekben a puha játékokban szívesen tanyát vernek az atkák.
- Tekerjük lejjebb a termosztátot a hálószobában! Az atkák a meleg párás helyeket kedvelik, így egy hűvösebb lakásban könnyebb elejét venni, hogy túl sok egyed leljen menedékre nálunk. Ha erre nincs lehetőségünk, szerezzünk be egy páramentesítő készüléket.
- A függönyök, a nehezen tisztítható drapériák helyére redőnyt, rolót szereljünk fel.
- Jó időben teregessünk a szabadba! A problémásan (vagy nem) mosható takarókat, párnákat akasszuk ki egy ruhaszárító kötélre, mert az erős napsugárzás végezhet az atkákkal.
- Nedves ruhával törölgessünk! A tollseprűvel, s minden egyéb száraz porronggyal csak felverjük a port (azaz átrendezzük az atkák tartózkodási helyét), a nedves mikroszálas ruha segítségével azonban a szilárdabb felületeken csapdába lehet ejteni a por mellett az atkákat is.
Írta: Fazekas Erzsébet, Forrás: How to Get Rid of Dust Mites, According to Experts