Audiometria
A halláskárosodás, halláscsökkenés diagnosztizálásával foglalkozó szakrendelés az audiometria, amely teljes körű hallásvizsgálatot nyújt az érintettek számára.
Milyen esetekben érdemes felkeresni audiometriát?
Az alábbi esetekben érdemes felkeresni audiometriai szakrendelést:
- Hirtelen halláscsökkenés esetén.
- Idősebb korban, beszédértési zavarok esetén.
- Amennyiben rosszabbnak érezzük hallásunkat, mint korábban.
- Fülzúgás esetén.
- Szédülés fennállásakor.
- Abban az esetben, ha a hallásromlást egyéb tünetek (pl.fülzúgás, szédülés, arcidegbénulás).
Hogyan történik a hallásvizsgálat?
A hallásvizsgálatot minden esetben egy hónapon belüli fül-orr-gégészeti szakvizsgálás előzi meg. A szakorvosnál egy átfogó fizikális vizsgálattal feltérképezik a hallásunkat érintő elváltozásokat (pl. fülváladék, dobhártya sérülés), és értékelik a füll-orr-gégészeti leleteinket. Az általános állapotfelmérés után egy csendes kabinban végzettvizsgálattal műszeres hangvizsgálat történik. Az audiológiai rendelőben a teljesen hangszigetelt csendes kabin biztosítja, hogy a különböző frekvenciájú és erősségű hangokat meghalljuk. Az audiológiai szakasszisztensnek kell jelezünk, hogy a jobb és bal fülünkre bocsátott hangokat halljuk-e, ez alapján állapítható meg a páciens hallásküszöbe. Mindezek mellett egyéb vizsgálatok is előfordulhatnak a szakrendelésen (pl. akusztikus impedencia vizsgálat)
Mi történik a vizsgálat után?
A hallásvizsgálat eredménnyel ismét fel kell keresnünk a fül-orr-gégészetet, aki az eredmények függvényében összeállítja az egyénre szabott kezelési tervet (pl. gyógyszeres terápia, hallókészülék, műtét).
Útmutató
- Az audiometria, amely teljes körű hallásvizsgálatot nyújt az érintettek számára.
- A hallásvizsgálatot minden esetben egy hónapon belüli fül-orr-gégészeti szakvizsgálás kell, hogy megelőzze.
- A hallásvizsgálat eredményének függvényében a szakorvos kiválasztja az egyén számára leginkább megfelelő kezelési tervet (pl. gyógyszeres terápia, hallókészülék, műtét).