Bőrgomba

Bőrgomba

1 perces olvasási idő
Szerző: Dermatica, bőrgyógyászat
Bár az természetes, hogy mikroszkopikus gombák számos típusa él a testünkön és a testünkben, a gombás fertőzés időnként „elszabadul” és kínos tüneteket okoz. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus arról beszélt, miért gyakoribb a bőrgomba nyáron és miért fontos a szakszerű kezelés.

A gombafajok közül több is található az emberi szervezetben, ami megfelelő határok közt egészséges. Azonban előfordulhat, hogy egy gomba túlszaporodva betegséget okoz, így például a Candida nevű élesztőgomba aftát, szájpenészt eredményezhet, az Epdermophyton, a Trichophyton és a Microsporum nevű gombák pedig szintén elszaporodhatnak a bőrön, a körmökön, a hajas fejbőrön is, ami a tinea fertőzés kiindulópontja.

Miért gyakoribb a bőrgomba nyáron?

Mivel a gombák kifejezetten kedvelik a meleg, párás élőhelyeket, a nyár gyakoribbá teszi a megjelenésüket, bár természetesen minden évszakban okozhatnak a problémákat. Ugyanakkor a nyári hónapok alatt más rizikófaktorok is jelen vannak, hiszen gyakrabban használunk közösségi vizes helyiségeket, medencéket, ami - az izzadás mellett - hozzájárulhat a gombás fertőzés kialakulásához.

Milyen tüneteknél kell gombás bőrbetegségre gondolni?

A tinea nevű gombás fertőzés bárhol okozhat tüneteket a testen, bár leggyakrabban a lábfejeket, az ágyékon, a fejbőrön, a körmökön jelentkezik. Ennek a betegségnek könnyen felismerhető tünetei vannak, elsősorban a hámló, pirosas, viszkető, kör alakú bőrfoltok. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy vannak, akiknél csupán némi kipirosodás, esetleg kiütések, hámló foltok utalnak a gombás fertőzésre – ezt azonban a bőrgyógyász pontosan beazonosítja. A tinea (és más gombás fertőzések) a hajas fejbőrön hajhullással, kopasz foltokkal jelentkezhet, a körmökön pedig megvastagodást, sárgássá színeződést és pikkelyesedést okozhat.
Gombás fertőzés érintheti a hüvelyt is, amire viszketés, égő érzés, fájdalom hívhatja fel a figyelmet, elsősorban közösülés alatt és után, valamint hüvelyi folyás és gyulladásra utaló tünetek is megnehezíthetik a mindennapokat. A genitáliák gombás betegsége természetesen a férfiakat is érintheti, náluk a tünetek közé tartoznak a makkon megjelenő piros, viszkető kiütések, a fájdalmas duzzanat és a sárgás-fehéres lerakódás.

Hogyan kezelhető?

A jó hír, hogy a gombás fertőzések sokszor jól kezelhetők vény nélküli szerekkel is, akár a háziorvossal egyeztetve. Ugyanakkor ez nem minden esetben van így, a makacs esetekben mindenképpen szükséges a bőrgyógyászati vizsgálat és kezelés, és nem csak a zavaró, kellemetlen tünetek megszüntetése miatt – hangsúlyozza dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus.

Miért fontos a kezelés?

A gombás fertőzés kezelés nélkül ugyanis kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethetnek, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás. Cukorbetegeknek különösen figyelmesnek kell lenniük, hiszen náluk a kis hámsérülések még veszélyesebbek. A rossz vérellátás miatt ugyanis a bőr természetes regenerálódó képessége igen lassú, így akár elfertőződő sebek, fekélyek is kialakulhatnak. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges, vagy súlyosabb esetben akár szájon át szedhető gyógyszerelést is.

Mit tehetünk megelőzésként?

Nyáron különösen törekedni kell arra, hogy próbáljuk tisztán és szárazon tartani a bőrt, a vizes, izzadt zoknit, alsóneműt, fürdőruhát minél előbb cseréljük le, hordjunk jól szellőző cipőt, ruhát, a nyilvános vizes helyiségekben hordjunk papucsot és próbáljuk egészséges táplálkozással, mozgással is egyensúlyban tartani az immunrendszerünket.

Útmutató

  • A gombák kifejezetten kedvelik a meleg, párás élőhelyeket, a nyár gyakoribbá teszi a megjelenésüket, bár természetesen minden évszakban okozhatnak a problémákat.
  • A gombás fertőzés kezelés nélkül kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethetnek, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás.
  • A gombás fertőzések sokszor jól kezelhetők vény nélküli szerekkel is, ezzel kapcsolatban egyeztessünk a háziorvosunkkal.
  • Törekedjünk arra, hogy próbáljuk tisztán és szárazon tartani a bőrt, a vizes, izzadt zoknit, alsóneműt, fürdőruhát minél előbb cseréljük le, hordjunk jól szellőző cipőt, ruhát, a nyilvános vizes helyiségekben hordjunk papucsot és próbáljuk egészséges táplálkozással, mozgással is egyensúlyban tartani az immunrendszerünket.
Hasznos lehet
Hogyan mérje pontosan a vérnyomását?
A JAMA Internal Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kar helytelen elhelyezése a vérnyomás mérése során ferde értékekhez vezethet. Hogyan helyezzük hát el a karunkat? És mely...
Újabb COVID-variáns terjed Európában. Íme, amit tudni kell róla
A COVID-19 új változata, a XEC rohamosan terjed Európában. A Glasgow-i Egyetem kutatói szerint a XEC globálisan domináns variánssá válhat a következő néhány hónapban.
A COVID-, influenza- és RSV-oltások időzítése ősszel
Szinte mindenkinek érdemes kapnia éves influenza elleni védőoltást, és a 75 év feletti felnőtteknek javasolt lehet az RSV-oltás is. De mi a helyzet a COVID elleni vakcinákkal?
A székrekedés növelheti a szívproblémákat?
Egy tanulmány szerint a székrekedés nemcsak kényelmetlenséget és puffadást okoz, hanem növelheti a szívproblémák kockázatát is. De miről is van szó valójában?