
Ájulás
1 perces olvasási idő
Az ájulás hirtelen kialakuló, rövid ideig tartó eszméletvesztés, melynek oka az agytörzs vérellátásának átmeneti, nagyfokú csökkenése. Spontán rendeződik, azonban ájulást követően érdemes orvoshoz fordulni a kiváltó ok tisztázása érdekében.
Az ájulást leggyakrabban élettani zavarok (szívritmuszavar, agyi vérellátási zavarok), súlyos érzelmi megterhelés, lelki trauma, félelem, kimerültség okozhatja, de betegség (pl. epilepszia, cukorbetegség, belgyógyászati betegségek, embólia) is állhat a háttérben, ezért indokolt a kivizsgálás.
Ájulásra utaló jelek lehetnek:
- szédülés
- émelygés
- gyomortáji nyomás
- fekete pontok a látótérben (ezután jön az eszméletvesztés)
- sápadt, hűvös tapintású bőr
- verejtékezés
- alacsony vérnyomás
- alig tapintható pulzus
Kezelése
Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben. Célszerű ilyenkor felkeresni háziorvosunkat, aki különböző vizsgálatok segítségével felállítja a diagnózist. Az ájulás kezelése a kiváltó októl függ.
Amennyiben környezetünkbe eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük.
Útmutató
- Az ájulás hirtelen kialakuló, rövid ideig tartó eszméletvesztés, melynek oka az agytörzs vérellátásának átmeneti, nagyfokú csökkenése.
- Az ájulás a vérkeringés spontán rendeződő zavara, de komolyan kell venni, hiszen súlyos betegség is húzódhat a háttérben.
- Amennyiben környezetünkbe eszméletvesztést tapasztalunk, vízszintes helyzetbe fektetjük az ájultat úgy, hogy az alsó végtagjait megemeljük.
Ájulás - Részletesen a témáról

Veszélyes-e ha szédülök, amikor felállok?
A testhelyzet változtatáskor, jellemzően felálláskor bekövetkező hirtelen vérnyomásesés általában ártatlan, bár kényelmetlen jelenség.
Szerző: doktorGO
Ajánlott vizsgálat
Szponzorált ajánlatok

Azonos szerv gyakori betegségei

Te lehetsz az első

Hasznos lehet